Pigment Xiameter® PGM-4550  to czerwony barwnik do silikonu  posiadający atest NSF NSF/ANSI 51. Norma NSF/ANSI 51 Food Equipment Materials ustala minimalne wymagania i warunki sanitarne dla podstawowych materiałów  wykończeniowych stosowanych w czasie  produkcji seryjnej sprzętu gastronomicznego, oraz elementów stosowanych i używanych podczas napraw lub przesyłania wyrobów gastronomicznych. Czerwony kolor jest często stosowany w pompach i elementach przesyłowych w zakładach produkcji napojów, ponadto intensywny czerwony kolor pozwala na szybka identyfikację wizualną.

Silikon z atestem do wody pitnej i stosowane uszczelki silikonowe  są co do zasady bezpieczne dla wody pitnej, jednakże musi być to potwierdzone atestem,bowiem wiele silikonów zawiera dodatki które eliminują takie dopuszczenie .Takim przykładem może być silikon który zawiera dodatki chemiczne zapobiegające pleśni. Taki silikon nie uzyska atestu do wody pitnej.

Zapewnienie bezpiecznej i zdrowej wody pitnej jest priorytetem. NSF ustanowiło surowe normy dotyczące elementów instalacji wody pitnej aby zminimalizować zanieczyszczenia chemiczne i zanieczyszczenia, które mogą być bezpośrednio przenoszone do wody pitnej z produktów, związków i materiałów używanych w systemach wody pitnej.

Atest NSF / ANSI 51: Materiały do ​​wyposażenia żywności(i powiązane normy dotyczące sprzętu spożywczego) oznacza że  materiały i wykończenia użyte w programie produkcja sprzętu spożywczego i komponenty, takie jak tworzywa sztuczne, rury, szczeliwa, uszczelki, zawory i inne artykuły  mają atesty  i pozwolenia do  zastosowania przy  kontakcie z żywnością. Norma ustala minimalne wymagania sanitarne dla materiałów

wykorzystywane w budownictwie komercyjnym sprzętu spożywczego. Wymagania są ustalane na podstawie amerykańskich przepisów FDA.

Inne regionalne normy przykładowo to :

WRAS – WaterRegulationsAdvisoryScheme
Materiały zatwierdzone do brytyjskich zastosowań w zakresie wody pitnej w Wielkiej Brytanii muszą spełniać wymagania normy BS6920 dla programu doradczego dotyczącego przepisów wodnych.

W Niemczech KTW określa wymagania dotyczące elastomerów w wodzie pitnej określone przez Niemieckie Stowarzyszenie Techniczno-Naukowe ds. Gazu i Wody (DVGW) w rozporządzeniu „Arbeitsblatt W270”. Atesty dla wody pitnej różnią się w zależności od kraju, chociaż w jednym kraju często stosuje się materiał, który został zatwierdzony zgodnie ze standardem innego kraju.

ACS XP P 41-250 Attestation de Conformitésanitaire ACS XP P 41-250 to system opracowany przez francuskie władze sanitarne w celu oceny i poświadczania zgodności sanitarnej i przydatności produktów, które mają kontakt z wodą pitną przeznaczoną do spożycia przez ludzi

Xiameter PGM-4550 czerwony pigment  do silikonów jednoskładnikowych polecany jest w szczególności do silikonów z atestem spożywczym NSF  ponieważ zmieszanie takiego silikonu  z pigmentem nie powoduje utraty właściwości określonych w niezbędnych atestach.

Większość obecnych na rynku pigmentów do mas silikonowych nie posiada atestów pozwalających na stosowanie ich dla produktów stosowanych w przemyśle spożywczym. Większość pigmentów zawiera wręcz ostrzeżenia, że zawierają one jakiś czynnik szkodliwy i mogą nas narazić na działanie chemikaliów w tym środków chemicznych które powodują raka np. dwutlenek tytanu dla koloru białego. Xiameter PGM-4550  zawiera pigmenty pozbawione tego ryzyka a otrzymany atest NSF daje nam gwarancję, że jest to produkt bezpieczny do stosowania we wszystkich gałęziach przemysłu. Aby silikon z atestem do wody pitnej nie stracił swoich właściwości przy zmianie koloru przez zastosowanie pigmentu musi się znajdować na liście dopuszczeni  NSF/ANSI 51.

Pigment może być stosowany również do kolorowych produktów firmy Dow Corning obecna nazwa handlowa Dowsil np. uniwersalne uszczelnienia dla przemysły spożywczego.

DOWSIL™ 732 kolory: aluminium czarny,brązowy, przeźroczysty, biały.

DOWSIL™ HVAC/R Sealant kolory: aluminium czarny, przeźroczysty, biały.

Dodawanie pigmentu do już zabarwionych silikonów może dawać nieoczekiwane efekty i każdorazowo należy przeprowadzać próbne barwienia.

Xiameter PGM-4550 należy mieszać ze szczeliwem RTV w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszkato skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego  koloru  może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie i nieprzekraczanie zalecanych  przez producenta proporcji.

Xiameter® PGM-4550