Pigment Xiameter® PGM-4540 to brązowy barwnik do silikonu posiadający atest NSF/ANSI 51.

NSF / ANSI-51, to norma określająca minimalne wymagania zdrowotne i sanitarne dla materiałów używanych do produkcji sprzętu spożywczego. Materiały nie mogą zanieczyszczać żywności ani utrudniać czyszczenia i odkażania sprzętu spożywczego.

 

Jak zabarwić silikon ?

 

Kolorowanie silikonu stosujemy wtedy gdy chcemy uzyskać pożądany kolor szczeliwa a producent nie może go nam dostarczyć. Ma to szczególne znaczenie gdy np. musimy stosować produkt posiadający określony atest. Zastosowanie pigmentu do zabarwienia silikonu z atestem spożywczym oznacza, że zastosowany pigment też musi posiadać atest, inaczej oznaczałoby to utratę atestu przez produkt zasadniczy jakim jest masa silikonowa. Jak zabarwić silikon, aby był przeźroczysty to pytanie które często zadaje sobie każdy kto używa pigmentów do barwienia silikonu. Ilość pigmentu jaki dodajemy decyduje o tym czy masa silikonowa jest lekko zabarwiona i zachowuje przezroczystość czy chcemy uzyskać kolor który zleje się z łączonymi powierzchniami. Rodzaj użytego pigmentu ma w tym zakresie też decydujące znaczenie. Należy pamiętać aby nie przekroczyć dawki barwnika zalecanej przez producenta ponieważ może to spowodować zahamowanie utwardzania.

 

Przed zabarwieniem całej masy silikonowej RTV zaleca się dokładnie wymieszać barwnik PGM w małej ilości silikonu, aby sprawdzić potencjalny efekt kolorystyczny.

Xiameter PGM-4540 dodany do masy silikonowej nabiera barwy od lekko brązowej do mocnego brązu zależnie od tego jakie ilości pigmentu zostaną wymieszane.

 

Zastosowanie do barwienia silikonu czynnika koloryzującego bez atestu NSF uniemożliwia stosowanie koloryzowanego szczeliwa silikonowego w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, produkcji napojów i opakowań, gdzie wymagane są atesty materiałowe. Ograniczenia ustanowione przez organizację NSF pod nazwą / ANSI 51 wymagają aby materiał który posiada atest organizacji testującej nie posiadał w swoim składzie substancji nie zatwierdzonych dla stosowania w przemyśle spożywczym jako uszczelniacz dopuszczany do kontaktu z żywnością.

W obecnej dekadzie obowiązują zasady opracowane przez organizację NSF w 2019 roku. Oprócz redakcyjnych aktualizacji , nowa wersja tekstu dodaje do materiałów bezpiecznych solid surface (solid surface to tworzywo mineralno – akrylowe stosowane w aranżacji wnętrz oraz w przemyśle meblowym ). Ponadto aktualny opis NSF / ANSI 51-2019 zawiera załącznik interpretacyjny, który przedstawia normę interpretacyjną dotyczącą mosiądzu i brązu które mogą być użyte we wniosku wyszczególnionym w załączniku.

Xiameter PGM-4540 zaleca się mieszać ze szczeliwem silikonowym RTV w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszka to skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego koloru dla aplikacji może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie i nieprzekraczanie zalecanych proporcji.

Pigment może być stosowany do kolorowych produktów firmy Dow Corning obecna nazwa handlowa Dowsil np. uszczelniacz niekorozyjny DOWSIL™ 748  kolor biały.

Xiameter® PGM-4540