Pigment Xiameter® PGM-4520  to niebieski barwnik stosowany jako barwnik do szczeliwa silikonowego RTV

Silikon spożywczy bezbarwny to najczęściej stosowana w przemyśle spożywczym, farmacji, produkcji napojów i produkcji opakowań spożywczych masa silikonowa. Transparentny kolor sprawia ,że jest on mało widoczny i często cienka warstewka silikonu jest niewidoczna ze względu na zlanie koloru z kolorem powierzchni do jakiej przylega. Ponadto istnieje możliwość zastosowanie pigmentu koloryzującego z atestem NSF który zmienia barwę z przezroczystego na pożądany.

Xiameter PGM-4520 dodany do takiego silikonu nabiera barwy od mocno niebieskiej do lekko niebieskiej w zależności od ilości dodanego pigmentu

Atest NSF / ANSI 51 jaki posiada pigment sprawia, że tak zabarwiony silikon nie przenosi szkodliwych substancji na żywność lub opakowanie i produkt jest całkowicie bezpieczny dla swoich zastosowań. Pigmenty kolorujące stosować można również do silikonów o wykrystalizowanym kolorze należy jedynie przeprowadzić próby zmierzające do osiągnięcia właściwego koloru.

Pigment posiada doskonałą dyspersję i jednolity kolor i jest mocno skondensowany ,tak że bardzo mała ilość pigmentu zabarwi proporcjonalnie dużą ilość silikonu. Im więcej dodasz proporcjonalnie do objętości płynnej gumy, tym większą intensywność koloru uzyskasz. Możliwe jest uzyskanie niestandardowych kolorów poprzez zmieszanie różnych kolorów.

Nie należy przekraczać dozwolonej dawki wagowej pigmentu do j gumy silikonowej gdyż może to spowodować spowolnienie procesu utwardzania.

Pigment może być stosowany do kolorowych produktów firmy Dow Corning obecna nazwa handlowa Dowsil np.DOWSIL™ 700  kolory aluminium , czarny, clear, biały

Xiameter PGM-4520 należy wymieszać ze szczeliwem w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszka to skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego koloru dla aplikacji może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie i nieprzekraczanie zalecanych proporcji.

Xiameter® PGM-4520