Xiameter  PGM-4510 to biały pigment  stosowany jako barwnik do szczeliwa RTV posiadający atest i spełniający normę NSF / ANSI 51

Szczeliwo  to według  powszechnie używanej terminologii  elastyczny materiał uszczelniający szczelinę pomiędzy dwoma (lub więcej) elementami konstrukcji mogącej się wzajemnie przemieszczać.  W naszym przypadku szczeliwem będzie silikon jednoskładnikowy utwardzany w temperaturze pokojowej nazywany również jako szczeliwo RTV. W przemyśle stosowany jest jako uszczelniacz o dużej twardości  do bardzo miękkiej  – zwykle od 15 do 60 Shore .

Termin RTV oznacza wulkanizację w temperaturze pokojowej. Najpopularniejsze silikony RTV wykorzystują katalizator cynowy wraz z wilgocią z atmosfery do utwardzania gumy, są to i są znane jako utwardzanie kondensacyjne.

Istnieją związki RTV, które wykorzystują katalizatory platynowe znane jako addycyjne utwardzanie i te utwardzają się bez potrzeby stosowania wilgoci. Szybkość utwardzania RTV z dodatkowym utwardzaniem można również przyspieszyć stosując podwyższone temperatury.

Szczeliwo silnikowe RTV jest pełnym zamiennikiem uszczelki gumowej lub może wzmocnić istniejące uszczelnienie, zapewniając jeszcze lepsze uszczelnienie. Dzięki wulkanizacji, uszczelniacz szczeliwo RTV jest skuteczny w zwalczaniu olejów i smarów natychmiast po nałożeniu, może być stosowany oszczędnie i zmniejsza wysiłek związany z czyszczeniem.

Xiameter PGM-4510 biały  pigment   do silikonów jednoskładnikowych polecany jest w szczególności do silikonów posiadających atest spożywczy NSF i mieszanka z pigmentem PGM 4510 nie powoduje utraty jego właściwości testowych.

Wytyczne opracowane przez organizację  NSF / ANSI 51 mają na celu zapewnienie, że materiał  który posiada atest  nie przenosi szkodliwych substancji na żywność  podczas styku i zastosowaniu w komercyjnym sprzęcie spożywczym. NSF / ANSI 51

Xiameter PGM-4510 miesza się ze szczeliwem RTV w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszka to skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego  koloru dla aplikacji może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie. Pigment  barwnik do silikonu został specjalnie opracowany, aby zapewnić żywe kolory dla gumy silikonowej. Można go łatwo mieszać i zdyspergować w silikonie, aby uzyskać idealny odcień. Nie należy przekraczać zalecanej proporcji przed mieszki gdyż  może to spowodować spowolnienie procesu  utwardzania.

Firma Dow  posiada aktualnie w swoim asortymencie transparentne jednoskładnikowe silikony z atestem  NSF a szczególnie popularne to:

Dowsil 734 clear -płynny i samopoziomujący  silikon ogólne zastosowania w przemysłowym uszczelnianiu.

DowCorning 732 clear silikon spożywczy uniwersalny, posiadający dopuszczenie do kontaktu z żywnością, na bazie acetoksów (octowy) 25 Shore . NSF H-1

DowCorning 786 jest jednoskładnikową masą kauczuku silikonowego, który jest odporny na pleśń i nadaje się do klejenia i uszczelniania: porcelany, marmuru, szkła.

Xiameter PGM-4510