Xiameter PGM-4500 to czarny pigment  posiadający atest NSF  NSF/ANSI 51 Food Equipment Materials ustalający minimalne wymagania i warunki sanitarne dla materiałów podstawowych i wykończeniowych stosowanych podczas produkcji seryjnej sprzętu gastronomicznego, oraz elementów stosowanych i używanych podczas produkcji lub przesyłania wyrobów gastronomicznych lub pitnych.

Kolor szczeliwa ma znaczenie  szczególnie jeżeli szczeliwo stosowane jest w maszynach i urządzeniach gospodarstwa domowego gdzie estetyka i kompozycja kolorów jest wymagana w takim stopniu jak funkcjonalność i niezawodność.

Xiameter PGM-4500 czarny pigment do silikonów jednoskładnikowych polecany jest w szczególności do tzw. silikonów spożywczych czyli takich które posiadają atest spożywczy NSF i mieszanka z pigmentem nie powoduje utraty jego właściwości testowych.

Wytyczne ustanowione przez organizację  NSF ANSI 51 mają na celu zapewnienie, że materiał który posiada taki atest  nie jest zbudowany  w sposób, który może przenosić szkodliwe substancje na żywność  w  jej zastosowaniu końcowym w komercyjnym sprzęcie spożywczym. Obecnie obowiązują w zakresie normy NSF / ANSI 51 zasady opracowane w 2019 roku. Oprócz aktualizacji redakcyjnych, ta nowa wersja dodaje język do materiałów solid surface (Solid Surface to tworzywo mineralno – akrylowe stosowane w aranżacji wnętrz oraz w przemyśle meblowym ) i usuwa język dotyczący możliwości czyszczenia powierzchni. Ponadto NSF / ANSI 51-2019 zawiera informacyjny załącznik interpretacyjny, który przedstawia decyzję interpretacyjną normy dotyczącą  tego, czy mosiądz i brąz mogą być użyte we wniosku wyszczególnionym w załączniku.

Xiameter PGM-4500 miesza się ze szczeliwem RTV w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszka to skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego  koloru dla aplikacji może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie i nieprzekraczanie zalecanych proporcji.

Pigment może być stosowany do kolorowych produktów firmy DowCorning obecna nazwa handlowa Dowsil np. DOWSIL™ 733 kolory  aluminium, czarny, clear, biały.

Istnieje wiele certyfikatów związanych z materiałami stosowanymi do wody pitnej ale najbardziej znane są :

NSF / ANSI 61  – certyfikacja w USA i Kanadzie dla wody pitnej

NSF / ANSI 51 – USA i Kanada certyfikaty dla materiałów wyposażenia żywności

BS 6920  – brytyjski certyfikat dotyczący wody pitnej

KTW – niemiecki certyfikat na wodę pitną

ACS – francuski certyfikat dotyczący wody pitnej

UL – Underwriter’sLaboratory

US Food and DrugAdministratio

 

Xiameter® PGM-4500