Pigment Xiameter® PGM-4560 szary barwnik do silikonu  Nr atestu NSF NSF/ANSI 51.

NSF-61 to norma dotycząca „Składników systemu wody pitnej – skutki zdrowotne” i dotyczy materiałów i produktów stosowanych w kontakcie z wodą pitną.

NSF-51 to norma dotycząca „materiałów z tworzyw sztucznych i komponentów stosowanych w sprzęcie spożywczym” i dotyczy materiałów i produktów używanych w kontakcie z żywnością i napojami. Te dwie opisane wyżej normy to podstawa dla produktów stosowanych przy produkcji i przetwarzaniu produktów spożywczych i produkcji napojów.

Xiameter PGM-4560 to pigment koloryzujący który możemy bezpiecznie stosować jako silikon gastronomiczny  jeżeli stosujemy go do zmiany koloru dla zabarwienia silikonu,który znajduje się na liście produktów NSF.

Silikon spożywczy to, trwały materiał, który służy jako zdrowsza, bardziej obojętna alternatywa dla tworzyw sztucznych do stosowania w produkcji żywności i napojów. Brak plastyfikatorów w silikonie pozwala na znacznie mniejsze wymywanie BPA i innych szkodliwych chemikaliów do żywności i płynów, jednocześnie zapobiegając nadawaniu smaku i zapachu żywności lub napojowi, z którym się styka. Silikon jest sprężysty, nieporowaty i ma szeroki zakres temperatur, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania i transportu żywności w walce z plastikami jednorazowego użytku.

Silikon spożywczy jest wygodnym materiałem do konstruowania wytrzymałych i trwałych elementów spożywczych zwłaszcza uszczelnień i jako klej do płaszczyzn. Niektóre ze szczególnych zalet wyboru silikonu spożywczego w porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi obejmują:

 

a.odporność na uszkodzenia. Silikon spożywczy może wytrzymać ekstremalne temperatury bez uszkodzeń i degradacji.

  1. trwały. Silikon spożywczy nie twardnieje, nie łuszczy się, nie pęka, nie wysycha, nie kruszy się, nie gnije ani nie kruszy z upływem czasu.
  2. toleruje wysokie i niskie temperatury. Silikon spożywczy może wytrzymać temperatury w zakresie od -75 °C do 233 °C.

Certyfikat NSF-51 niezbędny dla materiałów stosowanych przy produkcji żywności określa parametry ​produktów z tworzyw sztucznych  stosowanych w przemyśle spożywczym

Xiameter® PGM-4560 jak każdy silikon gastronomicznyposiada takie certyfikaty.

Pigment może być stosowany do kolorowych produktów firmy Dow Corning obecna nazwa handlowa Dowsil np. oporne na pleśń uszczelniacze dla przemysły spożywczego.

DOWSIL™ 3-7132 Premium migdałowy.

DOWSIL™ 3-7132 Premium przeźroczysty.

DOWSIL™ 3-7132 Premium  półprzeźroczysty matowy.

DOWSIL™ 3-7132 Premium biały.

DOWSIL™ 786 przeźroczysty.

DOWSIL™ 786 szary.

DOWSIL™ 786 półprzeźroczysty matowy.

DOWSIL™ 786 migdałowy.

DOWSIL™ 786 biały.

Xiameter™ SLT-5201 migdałowy.

Xiameter™ SLT-5201 przeźroczysty.

Xiameter™ SLT-5201 półprzeźroczysty matowy.

Xiameter™ SLT-5201 biały.

Xiameter® PGM-4560