Xiameter PGM-4530 to  pigment koloru aluminiowego stosowany do barwienia  syntetyczngo polimeru krzemoorganicznego zwanego potocznie silikonem i posiadającego atest  NSF/ANSI 51 Food Equipment Materials który ustala minimalne wymagania i warunki sanitarne dla materiałów podstawowych i wykończeniowych stosowanych podczas produkcji j sprzętu gastronomicznego, oraz elementów stosowanych i używanych w czasie produkcji  wyrobów gastronomicznych lub pitnych.

Jeżeli kolor szczeliwa ma znaczenie, a tak dzieje się najczęściej  w maszynach i urządzeniach gospodarstwa domowego gdzie estetyka i kompozycja kolorów jest wymagana w takim stopniu jak funkcjonalność i niezawodność.

Xiameter PGM-4530  pigment  koloru aluminium stosowany najczęściej jako  silikon uszczelniacz do kontaktu z żywnością do polimerów jednoskładnikowych.

Zastosowanie do barwienia silikonu czynnika koloryzującego pozbawionego atestu NSF eliminuje produkt z stosowania w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym,produkcji napojów i opakowań dla przemysłu spożywczego. Ograniczenia  ustanowione przez organizację  NSF pod nazwą / ANSI 51 mają na celu zapewnienie, że materiał który posiada taki atest  nie posiada w swoim składzie substancji nie zatwierdzonych dla tych aplikacji taki produkt może być stosowany jako uszczelniacz do kontaktu z żywnością.

W chwili obecne  obowiązują zasady opracowane przez organizację NSF w 2019 roku. Oprócz aktualizacji redakcyjnych, nowa wersja tekstu dodaje do materiałów bezpiecznych solid surface (solid surface to tworzywo mineralno – akrylowe stosowane w aranżacji wnętrz oraz w przemyśle meblowym ) i usuwa język dotyczący możliwości czyszczenia powierzchni. Ponadto NSF / ANSI 51-2019 zawiera informacyjny załącznik interpretacyjny, który przedstawia decyzję interpretacyjną normy dotyczącą  tego, czy mosiądz i brąz mogą być użyte we wniosku wyszczególnionym w załączniku.

Xiameter PGM-4530 zaleca się mieszać  ze szczeliwem RTV w proporcji do 2% przed mieszki (przed mieszka to skoncentrowana mieszanina pigmentów ) z 98 % silikonem RTV. Uzyskanie pożądanego  koloru dla aplikacji może wymagać testów metodą prób i błędów. Zaleca się przeprowadzenie testów na małą skalę przed użyciem znacznych ilości materiału w jakimkolwiek projekcie i nieprzekraczanie zalecanych proporcji.

Pigment może być stosowany do kolorowych produktów firmy DowCorning obecna nazwa handlowa Dowsilnp.płynny uszczelniacz DOWSIL™ 734   kolory  clear, biały.

Xiameter® PGM-4530